Unik Norsk digital filmprinter
Cinevatorôfive är något så unikt som en helt ny 35 mm filmprinter från Norge som exponerar ut digital information direkt på positiv printfilm i realtid, 24 b/s. Med denna digitalprinter slipper man vid digitalt efterarbete göra ett dyrt filmnegativ, ljudnegativ och därifrån filmkopior. Cinevator kopierar både bild, ljud och undertexter direkt till printfilm i en omgång och i realtid 24b/s.
Denna teknik kommer att vara speciellt intressant för länder där man gör få kopior. Var gränsen går då det blir mer lönande att kopiera från ett negativ vet vi inte idag. Det beror på vilka priser labben kommer att sätta per meter, men lönande blir det utan tvekan då man vill ha ett fåtal 35 mm kopior till filmfestivaler. Björn Garder, Cinevation, som tillsammans med partnern Rune Bjerkestrand är männen bakom denna produkt, uppskattar att lönsamhetsgränsen går vid 80-100 filmkopior.
Cinevatorôfive kan också kopiera till negativ film, kamerafilm eller intermediate, i färg och svart-vit. Man kan också göra digitalt och analogt tonnegativ. En enklare variant, Cinevationôone, är endast avsedd att kopiera till negativ i.
Skriven av .(JavaScript must be enabled to view this email address) | 2004-10-04, kl. 19:56.
Kategori: Nyheter.
« Master Primes från ARRI/Zeiss
| HEM |
Matrikel 2004 »