Robert Elswit vann Oscar för bästa foto
Med fotot i filmen There Will Be Blood vann Robert Elswit, ASC, årets Oscar för bästa Cinematography.
Svensken Per Hallberg från Öland fick sin andra Oscar för sitt ljudarbete i filmen “The Bourne ultimatum”. Den första fick han för “Braveheart” i mitten av 1990-talet.
Filmen ”Taxi till den mörka sidan” vann en Oscar för bästa dokumentär. Dokumentären ingick i den internationella public service-satsningen “Varför demokrati?” och sändes i SVT, oktober 2007.
Läs Robert Elswits tal, länkar till artiklar samt hela listan av filmer som tilldelades Oscar-statyetter på nästa sida.
Skriven av .(JavaScript must be enabled to view this email address) | 2008-02-25, kl. 9:27.
Kategori: Nyheter.
Kommentarer (0) | Permalink
Inspelningsstart för “MÄN SOM HATAR KVINNOR”
Filmatiseringen av Stieg Larssons första bok i succétrilogin “Millennium” startar den 26 februari. Regissör till den första filmen i serien, ”Män som hatar kvinnor”, blir danske Niels Arden Oplev, som vunnit flera filmpriser i Danmark och regisserat bl.a. tv-serien ”Mordkommissionen”. Fotograf blir Eric Kress, DFF, som senast stod bakom kameran i ARN-filmerna. Det blir Dagsljus AB som kommer att leverera tekniken till inspelningarna.
Michael Nyqvist och Noomi Rapace kommer att spela huvudrollerna som Mikael Blomkvist och Lisbeth Salander.
Skriven av .(JavaScript must be enabled to view this email address) | 2008-02-20, kl. 14:54.
Kategori: Nyheter.
Kommentarer (0) | Permalink
HD-DVD går i graven
Idag, tisdagen den 19 februari, meddelade Toshiba att de lägger ner tillverkningen av HD-DVD-spelare. Det blir alltså Sonys system Blu-ray som går segrande ur formatstriden när det gäller DVD-skivor för HD. Bakom Blu-ray-formatet står flera elektronikföretag, bl.a. Sony, Pioneer, Philips, Hitachi, Sharp och Samsung.
Läs Toshibas pressmeddelande på följande sida.
Skriven av .(JavaScript must be enabled to view this email address) | 2008-02-19, kl. 10:28.
Kategori: Nyheter.
Kommentarer (0) | Permalink
British Cinematographer
Du kan här ladda hem och läsa senaste numret av tidskriften British Cinematographer som pdf-fil.
Skriven av .(JavaScript must be enabled to view this email address) | 2008-02-16, kl. 19:01.
Kategori: Nyheter.
Kommentarer (0) | Permalink
“Min morbror tyckte mycket om gult” vann pris i Berlin
Mats Olof Olssons kortfilm Min morbror tyckte mycket om gult har fått juryns specialpris i Berlin 2008, instiftat av Deutches Kinderhilfswerke, i sektionen Generation Kplus.
Juryns motivering lyder: ”På knappt nio minuter för oss denna film genom ett rikt spektrum av mänskliga känslor. En hommage till den goda människan. Den påminner oss om att vara försiktiga med allt det sköra omkring oss. En gripande berättelse i mästerlig filmisk form.”
Min morbror tyckte mycket om gult är en tragikomisk och en mycket svensk film som utspelar sig i Blekinge 1963. I tillbakablickar följer vi unge Martin och hans mycket egensinniga morbror som har en förkärlek för gult.
För filmfotot står Nille Leander, FSF. Vi säger grattis till både regissör och fotograf.
Foto: Erik Varde, Auto Images.
Skriven av .(JavaScript must be enabled to view this email address) | 2008-02-16, kl. 16:42.
Kategori: Nyheter.
Kommentarer (0) | Permalink